Як робиться тканина з конопель

Поступово популярність синтетичних матеріалів йде на спад. Суспільство приходить до розуміння того, що натуральні продукти набагато цінніші як з точки зору якості, так і з точки зору естетики. Це стосується багатьох галузей, у тому числі виробництва тканин. Поруч із пошуком нових натуральних матеріалів відбувається відродження давно відомих традицій. Так, новий виток розвитку отримало виробництво тканин із конопляних волокон.

Варто сказати, що коноплі отримали стійку асоціацію зі світом наркотичних речовин лише нещодавно. Протягом століть або навіть тисячоліть ця рослина була дуже популярною, але зовсім в іншій сфері. І йдеться саме про виробництво на її основі тканин, мотузок, інших різних матеріалів. Навіть як харчова добавка конопля (чиє насіння є цілком їстівною й дуже корисною приправою) використовувалась не так широко, як для створення одягу.

Дивно, як швидко сільське господарство та легка промисловість було змушене майже відмовитися від цієї культури, коли практично в середині ХХ століття вона увійшла до небезпечних наркотичних речовин. І тепер відбувається ніби друге відкриття всіх її дивовижних якостей. Адже лише трохи більше ста років тому коноплі були другими за популярністю культурою після пшениці на наших просторах – саме за рахунок популярності її як сировина для різних матеріалів, у тому числі й тканин.

Матеріал створений виключно з пізнавальною метою і не містить жодних закликів до дії. Ми не пропагуємо, не рекламуємо, не продаємо та не розповсюджуємо наркотичні засоби. Йдеться про легальне на території України підприємництво та створення тканин на основі технічних сортів коноплі.

Виробництво тканини з конопель від давнини й до наших днів

Якщо вірити результатам археологічних досліджень та розкопок, конопляна тканина відома людині понад три тисячі років, а культивувати цю рослину почали ще раніше! З конопель робили тканину не тільки для одягу, але також для постільної білизни, мішків, вітрил. З неї робили канати та мотузки. На нашій території вона відома так само давно, але почала виходити на перший план у часи, коли Україна була у складі Російської імперії часів Петра Першого.

Чи був шанс у конопляної тканини стати цілком сучасним та затребуваним матеріалом для одягу нового зразка? Однозначно так. Адже LEVI`S випустили свої перші джинси саме з цього матеріалу! Так що в певний момент ця тканина могла стати однією з найпопулярніших у світі з огляду на поширеність і популярність джинсових штанів, курток і сорочок, яка не вщухає вже майже сто років.

Удару з виробництва тканини з конопель завдала надто радикальна боротьба з коноплею як із сировиною для наркотичних речовин. Навіть якщо коноплі культивувалися лише з метою легкої промисловості та виробництва одягу, оформити її вирощування легально було надто складно. До цього додавався і фактор трудомісткого процесу вирощування. Конопля як рослина невибаглива й має високий рівень стійкості до хвороб, грибків, відмінної врожайності та швидкості росту. Але при цьому для вирощування та збирання конопель потрібна інша технологічна база, ніж для інших культур. Тому було необхідно створення цілісної та ефективної системи вирощування вузькопрофільного характеру, заточеної саме під одну лише коноплю. Ці складності призвели до того, що від цієї сировини майже відмовилися на довгі роки.

Ситуація почала змінюватися порівняно недавно. Лише останніми роками конопляна тканина почала повертати позиції за популярністю. Цьому сприяла низка причин:

  • Виникнув тренд на натуральний продукт.
  • З'явилися сорти конопель без психоактивних речовин, які можна вирощувати навіть у країнах, де марихуана повністю поза законом.
  • Процес вирощування та збирання врожаю став більш простим.

А з огляду на всі переваги пошивних матеріалів з цієї рослини, не дивно, що вона поступово стає одним із конкурентів бавовни – тканини, яка довгий час була лідером серед натуральних.

Переваги та сильні сторони конопель як сировини для тканини

До переваг конопляної тканини можна віднести наступне:

  • Міцність. Серед усіх тканин рослинного походження (якщо брати до уваги лише такі, які проходять натуральну обробку і нічим спеціально не були укріплені) саме ця є найміцнішою на розрив.
  • Зносостійкість. Структура ниток така, що навіть після багатьох років експлуатації, активної шкарпетки та безлічі прань знос мінімальний. Це робить такий одяг довговічним.
  • Пористі структури. Це важливо одразу з низки причин. З одного боку, така натуральна тканина гарантує природний баланс температури. У холодний сезон у ній досить тепло, влітку досить прохолодно за рахунок природної вентиляції. З іншого боку, конопляна тканина відмінно вбирає воду та вологу.
  • Не накопичує статичної електрики, така тканина не притягує частинки пилу.
  • Хоча вирощувати коноплі з технічної точки зору не так вже й просто, ця рослина, як було сказано вище, виділяється міцним здоров'ям. А отже, немає потреби у широкому та частому використанні пестицидів, хімікатів, які борються з паразитами. Що у свою чергу робить коноплі не тільки чистими від забруднюючих речовин (тобто такою, яка більше відповідає поняттю “еко”), а й гіпоалергенною.
  • Конопляна тканина відмінно підійде людям навіть із найчутливішою шкірою. По-перше, все через ту ж відсутність хімікатів при обробці. А по-друге, природна м'якість робить цю тканину ніжною на дотик.
  • Одяг з даного сорту тканини можна прати навіть при високих температурах без остраху її усадки.
  • Завдяки різним технікам обробки наполовину готової тканини їй вдається у різних випадках надати відмінні між собою властивості та якості. Один виріб з цього матеріалу може бути спеціально грубим - прямо як мішковина. Інший виріб мати м'якість, порівнянна з ним у шовку. Зрозуміло, досягти такого ефекту, намагаючись зробити одяг з конопляних ниток у себе вдома, не вийде - тут потрібні спеціальні способи обробки. Втім одяг завжди можна пом'якшити, але про це нижче.

Але окремо варто сказати про те, що пориста структура довгих міцних волокон роблять тканину з конопель дуже зручною для довготривалого фарбування. Вона не тільки відмінно тримає колір і різні барвники, але і завдяки зносостійкості зберігає товарний вигляд роками після придбання.

Процес виготовлення тканини

На конопляному полі виділяють ділянку, де рослини ростуть спеціально для того, щоб згодом із них зробити саме тканину. Там коноплі вирощують максимально щільно. Зрозуміло, все розраховується так, щоб між рослинами було достатньо простору, щоб вони не заважали один одному рости. Але різниця у щільності засівання порівняно з іншими ділянками поля все одно досить сильна. Ключовий момент - рослини не скошують доти, поки листя самі природним чином не обпадуть.

Після цього залишається лише скосити всі стебла. Але навіть після цього коноплі з поля не забирається! Вона залишається лежати під Сонцем та дощем. Завдяки природному промиванню та просушуванню азот та інші непотрібні речовини повертаються в землю, тоді як самі волокна розм'якшуються. Важливо: потрібно хоч раз за час очікування перевернути шар конопель на полі, щоб з різних боків вона мала однаковий стан волокон.

Лише після цього рослини збирає спеціальна машина. А ось далі йде етап, який суттєво ускладнює не промислове виготовлення тканини з конопель. Справа в тому, що волокна потрібно витягти зі стебел і листя, відокремлюючи їх від м'якоті. Робити це вручну – процес вкрай трудомісткий, хоч і не дуже складний. Але через тривалість звичайна сорочка, яка пошита з конопляної тканини вручну від початку і до кінця коштувала б нечуваних грошей. Саме тому цей етап – етап, коли тканину виготовляє машина. І вже після створення конопляних ниток чи пеньки можна з неї шити тканину з усіма описаними вище перевагами.

Правила догляду

Хоча конопляна тканина є стійкою до пошкоджень та зносу, випробовувати її на міцність не варто. Є низка правил догляду за такою тканиною, і їх варто дотримуватись:

  • Вкрай бажано використовувати рідкий мийний засіб або навіть розчиняти його у воді до початку прання. Все через те, що порошок може пошкодити волокна тканини – адже вони мають пористу структуру.
  • Ідеальне просушування речей з конопляної тканини – провітрювання на свіжому повітрі.
  • Прасувати праскою потрібно так само, як лляний одяг. Найкраще – коли виріб із конопляної тканини ще вологий. Крім того, варто гладити його лише з виворітного боку.

І хоча така тканина справді може витримати високі температури, для справді дорогого збереження товарного вигляду рекомендується прати їх на середніх температурах, використовуючи щадний режим. Крім того, така тканина має одну досить цікаву властивість: з кожним пранням вона стає тільки м'якшою і ніжнішою. Тому якщо після створення виробу з конопляної тканини або придбання вже готового хочеться зробити його максимально м'яким, досить просто кілька разів простягнути. Хоча специфічна натуральна рослинна фактура у такому разі стане менш виразною. Потрібно вибрати, що важливіше.