Канабіс та хвороба Альцгеймера
Цей матеріал створено виключно з пізнавальною метою і не містить жодних закликів до дії. Ми не пропагуємо, не рекламуємо, не продаємо та не розповсюджуємо наркотичні засоби. Йдеться про перспективи використання канабісу виключно з медичною метою в майбутньому, коли будуть підготовлені правові норми виробництва, розповсюдження та обігу відповідних лікарських засобів.
Детальніше про хворобу
Хвороба Альцгеймера характеризується дегенеративним ураженням головного мозку, що спричиняє одну з найпоширеніших форм деменції, тобто порушення пам'яті, функцій мислення, викликаючи також і поведінкові порушення. Це захворювання було описано більше 100 років тому, але ефективного лікування традиційними методами не було створено досі.
В основному недуга вражає людей похилого віку від 65 років, хоча існує рання форма, що вважається порівняно рідкісною. У той самий час стареча форма хвороби є найпоширенішим дегенеративним захворюванням мозку. Зараз від недуги страждає близько 30 мільйонів людей у всьому світі. Вважається, що зростання середньої тривалості життя призведе і до зростання кількості хворих. Радикальний удар по якості життя, який завдає хвороби Альцгеймера, веде до того, що пацієнт нехай і може прожити довше завдяки підтримуючій терапії, втрачає можливість самостійно доглядати себе та навіть взаємодіяти з навколишнім світом повноцінно. Симптоми хвороби такі:
- Порушення короткочасної пам'яті – симптоматичний прояв, який вважається раннім. Виникає одним із перших і є тривожною ознакою, виявивши яку людині необхідно якнайшвидше звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря.
- Порушення довготривалої пам'яті. Хворий забуває давно засвоєну інформацію, навіть дуже йому важливу. Також може забути факти про себе, своє життя. Іноді втрачається також рухова пам'ять, що позначається на професійних навичках та координації рухів. Виникає проблема пізніше щодо порушень короткочасної пам'яті.
- Проблеми з мовленнєвою функцією.
- Когнітивні проблеми, тобто зниження розумових здібностей.
- Рухові порушення. Зазвичай цей симптом проявляється після появи проблем із короткочасною пам'яттю, але іноді з'являється серед перших.
- Розлади емоційного контролю. Наприклад, напади спонтанної агресії, пригніченість, безпричинний (на перший погляд) напади плачу.
- Поступова втрата можливості піклуватися про свої потреби самостійно.
Розвиток хвороби веде до того, що деменція розвивається, людина поступово слабшає настільки, що не може самостійно харчуватися та вставати з ліжка. Виникає апатія, м'язова слабкість. Хворий втрачає вербальні функції (зберігаючи у своїй можливість реагувати емоційно і, часто, розуміти, що відбувається). На пізніх етапах організм настільки схильний до сторонніх інфекцій, що хворий часто помирає від пневмонії або інших супутніх хвороб.
Складність захворювання полягає як у його невиліковності, так і в тому, що вчені досі не дійшли єдиного висновку про головну причину виникнення. Підтримуюча терапія (як медикаментозна, і психологічна) здатна певною мірою полегшити симптоми, але з дає стабільного ефекту ремісії. Під питанням також є ефективність уповільнення розвитку хвороби за допомогою сучасних лікарських препаратів. Це робить хворобу Альцгеймера однією з найстрашніших недуг людей старшого віку.
Конопля як можлива відповідь на пошуки ліків
Клінічні дослідження показали, що хвороба Альцгеймера провокує виникнення у мозку такі процеси:
- Мікроглія – активація про опорних клітин.
- Накопичення особливих бляшок, які мають токсичний вплив на тканини мозку.
- З'являються нейрофібрилярні клубки.
Останні два чинники викликає запальний процес та провокують посилений вплив вільних радикалів. Ключова особливість каннабіноїдів, які містяться в коноплі – це поєднання протизапального ефекту та властивостей антиоксидантів. Причому позитивно працювати мозку при хвороби Альцгеймера впливає і ТГК, і КБД. Вони не пригнічують вироблення білків, на основі яких утворюються формуються описані вище бляшки, а просто зменшують їх негативний вплив. Це важливо, оскільки дані білки відіграють важливу роль у природних процесах роботи нервової тканини. Тому вплив каннабіоїдів більш м'який, природний та ефективний.
Крім того, КБД зменшує вплив мікроглії. Виходить, що цей каннабіноїд фактично захищає гіпокамп – відділ мозку, який найсильніше страждає від патологічної активації опорних клітин. Можна виділити такі напрямки позитивного впливу медичної марихуани та конопель:
- Сповільнення формування бляшок.
- Зменшення запалення навколо цих бляшок, які таки сформувалися.
- Нейропротекторні властивості – тобто захист від руйнування клітин мозку.
Все це підтверджено клінічними дослідженнями. Втім, ліки на базі медичної марихуани саме від хвороби Альцгеймера ще не було створено та випробувано. Відомий лише потенціал цієї речовини. Проте вже зараз можна сподіватися на перші ефективні ліки для придушення симптомів і, у кращому і найоптимістичнішому випадку, навіть хоча б частковому відновленні пам'яті, когнітивних та мовних функцій.
Не можна також скидати з рахунків відомі ефекти від медичної марихуани. Поліпшення апетиту, зняття стресу (що важливо при спалахах агресії та депресії на тлі розвитку хвороби), покращення моторних функцій – все це покращує стан хворих уже зараз.