Правильна відстань освітлення
У багатьох гроверів, особливо початківців, часто виникає справедливе питання: яка відстань від лампи до рослини конопель стане найоптимальнішою? І це справді важливе питання, адже якщо близьке освітлення може дати тепловий удар, а далі – змусить рослину неправильно розвиватися, то як уникнути проблеми й зробити все правильно? Ця стаття відповість на всі запитання та дасть невелике поняття про те, як потрібно розміщувати лампу ДНАТ до рослини.
Навіщо потрібне рівномірне світло?
Практично кожен гровер, висаджуючи своє насіння конопель у ґрунт, починає мріяти про кращий результат. Щоб отримати якомога більше шишок з одного куща, необхідно знати, що рослина повинна отримувати достатню кількість люменів світла. При цьому дуже важливо – не перестаратися, адже лише «золота середина» принесе потрібні результати. Культура, яка освітлюється занадто інтенсивно, найчастіше страждає від температурного чи світлового стресу. А якщо світла лампи стає недостатньо, ваша рослина почне деформуватися та рости вгору, поступово подовжуючись у міжвузлях. Жоден із варіантів результату подій нам не підходить, тому потрібно постаратися уникнути цих проблем.
Як знайти відповідну відстань?
Вже давно знайдено рішення, адже є спеціальні обчислювальні таблиці на просторах Інтернету, та й спеціальний прилад вже є, який без проблем підкаже потрібну висоту лампи й називається він люксметр. Але більшість гроверів не доходять до цих "зайвих" грошових витрат та намагаються виміряти все на око. Щоб обчислити правильну відстань від лампи до вашої рослини конопель, необхідно враховувати деякі фактори.
По-перше, це розміри вашого боксу для вирощування. Це означає, що від габаритів боксу залежатиме й потужність лампи. Розрахувати її можна приблизно так: наприклад, якщо розміри 1х1х2 метри, це 400 Ватт, в ідеалі 600 Ватт. І відповідно, 400 Ватну лампочку можна помістити на відстань не ближче ніж 40 сантиметрів, а 600 Ват – не ближче 60 сантиметрів. Таке співвідношення може зберігатися протягом усього життєвого циклу куща, або трохи піднімати свою лампу вище, в міру відростання верхівки.
По-друге, це те, в яких умовах культивується рослина: чи є вентиляція, якесь охолодження лампи. Також термін експлуатації ДНАТ сильно впливає на якість освітлення – нові яскравіше світитимуть, ніж старі.
По-третє, це етап розвитку рослини. Наприклад, паростки в початковому етапі розвитку не дуже люблять яскраве світло, а квітучий кущ з шишками тільки й потребує його.
Деякі прості способи
Ви можете сумніватися, і це абсолютно нормально. Ось, припустимо, ви вже встановили лампу, як було написано, але починаєте сумніватися, чи не надто близько? Це ще можна перевірити, просто підставивши руку та потримати її якийсь час на рівні верхівки рослини. Якщо рука починає грітися, то логічно, що листя та плоди культури теж можуть постраждати. Але цей спосіб не діє для визначення світлового опіку, який не можна плутати з тепловим. Освітлення конопель потужними лампами ДНАТ – справа непередбачувана, світловий опік не можна виявити одразу без спеціального обладнання, він проявляється поступово, повільно шкодить рослині, і одного разу можна знайти пожовкле й виснажене листя.
Також важко без люксметра виявити й нестачу світла. Його можна побачити вже по рослині, яка починає витягуватися в міжвузлях – це явний сигнал гроверу про те, що потрібно посунути лампу ближче.