Типи гідропонних систем: від гноту до аеропоніки

Питання, наскільки ефективною є гідропонна система, на порядку денному сьогодні не стоїть. Але питання, яку саме з цих систем використовувати, актуальне. І щоб вибір став раціонально виправданим, знання сильних та слабких сторін кожної із систем не буде зайвим.

Система ґноту

Принцип дії цієї системи старий і простий водночас. Місткості з рослинами з'єднуються ґнотами зі спеціальним резервуаром, в якому міститься живильний розчин. По ґнотам поживний розчин і надходить до коріння, всмоктується ними, живлячи всю рослину.

Сильними сторонами системи ґноту типу, крім простоти, є економічність та доступність. Хоча, вона вимагає великих витрат. Для її оснащення необхідно придбати місткість для рослин, субстрат, що є складовими для приготування живильного розчину. Просто, зручно, доступно. Система не обтяжена складними технічними пристроями. Винятком може стати помпа, що дозволяє дещо її модернізувати та нейтралізувати дію негативних факторів, таких як застійні явища, нестача кисню та інші. Саме вони вимальовують коло слабких сторін, які слід тримати під постійним контролем. Ось чому, облаштовуючи гідропонну систему ґноту, не варто покладатися на те, що рослини прискорять темпи свого зростання як за помахом чарівної палички. Потрібні зусилля, спрямовані на те, щоб не виникало проблем із кореневою системою через обмеження доступу кисню до розчину, зміни його якості, недостатню циркуляцію поживних речовин. Невипадково ці системи називають пасивними.

DWC – система глибоководних культур

Не менш проста, але в той же час на порядок вища за своєю ефективністю система глибоководних культур. Рослини в сітчастих місткостях розміщуються на так званій плаваючій платформі, що за сумісництвом є кришкою бака, в якому знаходиться живильний розчин. Встановлений компресор збагачує живильний розчин киснем, проводячи свого роду профілактику застійних явищ та забезпечуючи харчування коренів. Будучи активною у цьому плані, система зберігає дешевизну, доступність, є надійною за технічними характеристиками. Зростання рослин значно прискорюється. Але функціонування такої системи все ж таки вимагає певних зусиль. Насамперед, регулярного чищення. Якщо цього не робити, може розвинутися коренева гнилизна. З мінімізацією ризику перезволоження пов'язана необхідність відстеження рівня розчину, адже надмірне зволоження здатне спровокувати загнивання кореневої шийки. Не можна залишити без уваги і необхідність постійного поповнення резервуара водою та поживними речовинами.

Система періодичного затоплення

Розмістивши рослини одна над одною, можна отримати систему, функціонування якої буде засноване на принципі, що дозволяє розчину перетікати з однієї ємності з рослиною в іншу. А оснастивши таку систему технічно, наприклад, датчиками контролю рівня та складу розчину, що регулюють клапанами, можна отримати технологічну сучасну систему для вирощування рослин, просту та ефективну. Як доступна, проста, прийнятна в плані витрат, вона забезпечить активне зростання рослин та високу врожайність. Не можна сказати, що вона повністю звільняє людину, не потребує її уваги. Доведеться стежити за справністю приладів та технічних пристроїв, адже їх зламання може спричинити втрати врожаю. Та й ризик патогенного забруднення розчину, розвитку цвілі ніхто не скасовував.

Система крапельного поливу

Краплинний полив сьогодні настільки поширений, що якихось додаткових аргументів на свою користь не потребує. Головні його переваги пов'язані з тим, що рослини отримують практично «індивідуальну турботу» за мінімального втручання в процес догляду за ними з боку людини. Система вимагатиме вкладень, але обладнана таким чином, що розчин надходить регулярно, поставляючи кисень та необхідні поживні речовини, забезпечуючи при цьому необхідну циркуляцію. Залишається тільки стежити за станом самої системи, не допускати її забруднення, появи цвілі та інших небажаних явищ.

Техніка живильного шару (NFT)

Самою назвою системи як би підкреслюється, що в умовах її функціонування для рослин створюється особливе живильне середовище, повноцінне, збалансоване та підтримуване. Надмірних якихось витрат обладнання цієї системи не вимагатиме, а ось переваги є. По-перше, систематична циркуляція розчину дозволяє збагачувати його киснем значно активніше, ніж це відбувається в інших пристроях. По-друге, цю систему, яка займає дуже мало місця, легко вписати в будь-який інтер'єр і навіть перетворити на особливий інтер'єр. Однак цей сучасний технологічний та інтер'єрний пристрій не позбавляє можливих проблем технічного характеру.

Аеропоніка

Ця система є оптимальною та найбільш ефективною. Невипадково вона використовується у промисловому вирощуванні рослинних культур. Це не виключає її застосування і в домашніх умовах. При її функціонуванні поживні речовини надходять у максимально допустимій кількості, до того ж коріння одержує стільки речовин, скільки здатне засвоїти рослина. А можливість встановлювати лотки з рослинами у кілька шарів, дозволяє збирати великі врожаї, заощаджуючи простір. Система не застрахована від забруднення та технічних поламань, це і зрозуміло. Крім того, в системі можуть використовуватися тільки рідкі поживні суміші, за їхньою консистенцією слід стежити особливо уважно.

Висновки

Різноманітність гідропонних систем створює передумови для вибору саме тієї, яка відповідатиме потребам, можливостям, досвіду кожного. Знання принципів їхньої роботи, безперечно, збагачує, привертаючи увагу до можливостей удосконалення процесу вирощування рослин.