Історія виникнення марихуани
Напевно, кожен замислювався, звідки взялася марихуана, як давно люди почали вживати її і з якою метою це робилося? У цій статті ми торкнемося найцікавіших фактів, історії виникнення та використання канабісу, якій мінімум 10000 років.
Де все почалося?
Перша згадка про марихуану в історії з'явилася в Китаї, це був 2900-й рік до нашої ери. Правлячий на той час імператор Фу Хсі згадував траву, як чудодійні ліки, що мають всі необхідні властивості для комплексного лікування людей.
Ще існує популярна китайська легенда, яка свідчить, що імператор Шен Нунг почав використовувати марихуану в лікарських цілях 2700 року до нашої ери. Коли проводилися археологічні розкопки в одному з китайських сіл, фахівці змогли підтвердити раннє зафіксоване використання конопель людьми. Це були горщики віком понад 10000 років, які були прикрашені волокном марихуани. Рослина конопель також використовували для виготовлення рибальських снастей, паперу, тканини та одягу, а також мотузок. Саме китайцями було винайдено конопляний папір. Там же, насіння та олія з насіння конопель активно використовувалося в їжу.
У медичних цілях марихуана була корисна як ефективний засіб проти подагри, проблем із травленням, відігравала роль знеболювального при хірургічних операціях.
Поява марихуани у Центральній Азії
Багато припущень вчених, що саме скіфи з Сибіру першими почали користуватися цінними властивостями марихуани. Це було ще у VII столітті до нашої ери. Культ мертвих у скіфів був важливою частиною їхнього життя – так вони шанували духи вождів, що померли. Не обійшовся цей звичай без марихуани, вона часто використовувалася у ритуалах скіфів, а також у повсякденному житті. У тому числі скіфи курили траву для задоволення.
Марихуана в Європі та Америці
Книга «Археологія Кореї» свідчить, що 2000 року до нашої ери рослину марихуани купили корейські селяни у древніх китайців. Так, насіння конопель почало поширюватися по всій Південній Азії й дійшли до Індії, а потім до Європи, Близького Сходу та України.
Рослину привезли до Німеччини німецькі племена, потім і англосакси в 1200 до нашої ери привезли його до Британії. Трохи згодом воно з'явилося в Африці, Південній Америці та Карибах. Згадки про це датуються близько 1800 року нашої ери. Але революційні історичні події пов'язані з тим часом, коли насіння конопель потрапило до Північної Америки через Мексику в 1910 році. Саме мексиканські іммігранти навчили американців палити марихуану з рекреаційною метою для отримання задоволення.
Варто також згадати одну з найважливіших історичних подій для марихуани, коли шведський ботанік Каролус Лінней відкрив Індику та Сативу у 1753 році.
1800-ті знаменувалися тим, що марихуану активно використовували для пошиття одягу бідні люди. У XIX столітті марихуану заборонили в Ріо-де-Жанейро.
На середину 1800-х років припала популярність конопель на Ямайці. Туди приїжджали індійські робітники та показували місцевим жителям принади використання марихуани.
У 1930-ті почало активно формуватися растафаріанство, символом цієї культури стала ганджа, тобто марихуана. Завдяки процвітанню ідеології цього руху, куріння коноплі набуло якогось філософського, релігійного підтексту.
Історія заборони канабісу
1915 поклав початок заборони канабісу для рекреаційного застосування. Штат Юта став першим в Америці, де заборонили траву. У 1919 році в США заборонили виробляти, продавати й транспортувати алкоголь, через що марихуану курили як альтернативу. Це тривало доти, доки використання конопель не стали забороняти в багатьох штатах США. Влада робила все можливе, щоб відлякати своїх громадян від каннабісу: випускали пропагандистські фільми, писали статті до газет, приймали закони про податки на канабіс.
У 1941 році великим ударом по репутації цієї рослини став виняток із Фармакопеї США, тобто позбавлення статусу медичного засобу. Коноплю зарахували до небезпечних наркотиків і вже в 1952 році покарання за її вживання посилилися через Закон Боггса.
У 70-ті була перша спроба довести, що канабіс – лікарська рослина та ефективно допомагає лікувати глаукому. Ця спроба стала провальною, адже більшість голосів була проти легалізації марихуани.
Наприкінці 70-х в Америці під час президентства Картера частково знизили покарання за вживання канабісу, але вже в 1986 році, коли обійняв посаду Рейган, почалася сумнозвісна «війна з наркотиками».
Тяжкими були 80-ті роки для Марокко, адже там виробляли гашиш у великих кількостях, у цій країні теж заборонили вирощування конопель у 1987 році. У середині 90-х в Амстердамі вперше з'явилося необхідне обладнання для масового виробництва конопель, і невдовзі головною «родзинкою» міста стали легендарні кавошопи.
У 1996 року у США трохи пом'якшилися покарання застосування властивостей марихуани, було зроблено великі кроки у бік визнання її медичної користі. У Каліфорнії для тяжкохворих пацієнтів легалізували медичну марихуану, потім і в Аризоні, Орегоні, Вашингтоні, Нью-Мексико, Вермонті та Колорадо.
Цього ж року у США знову змінився президент, який «зробив крок назад» та буквально відновив «війну з наркотиками». Клінтон продовжив справу Рейгана й робив масові арешти, санкції постачальників і навіть пацієнтів медичної коноплі.
Марихуана у 21-му столітті
2001 року перші кроки у бік прийняття медичної марихуани зробила Канада. То була перша країна, яка легалізувала медичну марихуану. В цей же час у США велася запекла боротьба президентом Бушем саме з лікарями, які виписують пацієнтам травичку.
Заходи щодо припинення двадцятирічної «війни з наркотиками» зробив президент Обама у 2009 році. Він зробив заяву про те, що вживання марихуани та інших наркотиків є проблемою не Міністерства юстиції США, а охорони здоров'я.
У 2012 році марихуану вперше легалізували для рекреаційного та медичного використання в штаті Вашингтон і Колорадо. Вже в 2014 році в місті Сіетл відкрили першу легальну крамничку, в якій усі бажаючі могли безкарно придбати марихуану без рецепта з рекреаційною метою.
У результаті ще багато штатів повністю легалізували траву, але в уряді США марихуана залишилася небезпечним наркотиком. Люди не визнали до кінця її застосування в медицині, також вважається, що вона має високий рівень зловживання та залежності.
Висновок
Марихуана – дивовижна рослина з різноманітними властивостями та з тисячолітньою історією. Вона змогла широко поширитися по всьому світу, принесла багато змін у законах, шанувалася в релігійних спільнотах, зробила великий внесок у розвиток медицини. У найдавніші часи марихуану глибоко шанували різні народи, вона допомагала у повсякденному житті. Це була повністю легальна культура, яка мала різнобічне використання та була дуже важливою для людей. Якщо пройтися з історії марихуани, можна зрозуміти, що ця дивовижна культура стала «світовим злом» штучно та порівняно недавно. Хто знає, може, незабаром ще все зміниться?