Конопля при вагітності
Доцільність використання медичної марихуани стає дедалі очевиднішою. У багатьох країнах, у тому числі й в Україні, удосконалюються законодавчі норми, що регулюють застосування канабісу для лікування та терапії різних захворювань. Водночас питання доступності марихуани з рекреаційною метою залишається неоднозначним. Навіть якщо погодитися з тим, що статус рекреаційної коноплі як важкого наркотику є помилкою, факт того, що ця речовина викликає залежність та має низку побічних ефектів, що позначаються на когнітивній функції, є доведеним – і отже, ставить коноплі в один ряд якщо не з кокаїном, то хоча б з тютюном та алкоголем. Отже, вживання каннабісу під час вагітності є неприпустимим за визначенням.
Водночас питання впливу активних речовин на організм вагітної жінки та плоду є предметом дискусій. Необхідно знати, який ефект у довгостроковій та короткостроковій перспективі ТГК та КБД виявляються на матір та дитину. І про це потрібно поговорити докладніше.
Матеріал створений виключно з пізнавальною метою й не містить жодних закликів до дії. Ми не пропагуємо, не рекламуємо, не продаємо та не розповсюджуємо наркотичні засоби.
Вплив каннабісу на плід
Як і у випадку з будь-яким дискусійним питанням, вживання канабісу (зокрема і жінкою під час вагітності) має своїх супротивників та послідовників. Виступаючі за легалізацію рекреаційної марихуани стверджують, що шкода від куріння канабісу менша, ніж від алкоголю. Однак клінічні дослідження спростовують це твердження – принаймні у контексті розмови про куріння під час вагітності. Тут висновок однозначний: вживання конопель на будь-яких термінах виношування несе реальну та пряму загрозу для розвитку, здоров'я та життя плоду.
Докладніше про вплив. Нещодавно науковий журнал, який спеціалізується на дослідженнях у галузі біології, опублікував звіт аналізу впливу ТГК на плід. Тест проводився на мишах, а також на мозковій тканині. Результати дослідження невтішні всім любителів канабісу: виявилося, що це психоактивне речовина впливає структуру зв'язків між нейронами. Якщо мозок тільки формується, цей вплив виявляється згубним та веде до розвитку патологій.
Більше того, потрапляння ТГК в організм плоду може перешкоджати розвитку кори мозку. Масштаби та ступінь впливу, звичайно, залежать від кількості та частоти такого влучення. Однак навіть незначний вплив може мати далекосяжні наслідки, зробивши центральну нервову систему дитини більш сприйнятливою до різних захворювань.
З іншого боку, є дослідження з буквально протилежними результатами – та ще й проведене на людях. Йдеться, звичайно, не про експеримент на вагітних жінках, а про статистичне опитування, яке мало місце на Ямайці, де куріння марихуани настільки популярне, що це практикується навіть вагітними жінками. Вчені обстежили групу немовлят, чиї матері за їхнім власним зізнанням вживали марихуану під час вагітності. На щастя для цих дітей, жодної різниці в когнітивних функціях мозку й швидкості розвитку виявлено не було.
Більше того, вчені повернулися до цих дітей пізніше через 5 років. І навіть тоді ці діти не виявляли жодних ознак уповільненого розвитку чи проблем із нервовою системою. Втім, це не означає, що куріння марихуани нешкідливе. Матері досліджуваних дітей вживали канабіс не під контролем, дозування, частота прийомів невідомі і не можуть бути проаналізовані. Крім того, дослідження на Ямайці проводилося в 80-х роках, тому авторитетність даного джерела інформації не можна назвати бездоганною.
Остаточні висновки
Розставити всі крапки над і дозволяють два інших дослідження на цю тему:
- Робота, опублікована в The Medical Journal of Australia, стверджує про однозначно негативний ефект марихуани на розвиток плоду. Причому цей ефект позначається як розвитку мозку. Опитавши жінок, які вживали канабіс до середини терміну виношування та проаналізувавши стан їхніх дітей, лікарі дійшли висновку: канабіс негативно позначається на розвитку організму та в цілому. Відзначено, що такі діти народжуються з меншим колом голови, меншим зростом та меншою масою тіла порівняно із середніми значеннями.
- Журнал "Popular Science" опублікував дослідження Тератологічної спільноти Вашингтона. За результатами дослідження вживання марихуани під час вагітності може призвести до розвитку фетального синдрому, який зазвичай пов'язують із вживанням алкоголю. Цей синдром включає ряд психічних та фізичних відхилень розвитку дитини. Найбільш сильно його ознаки виявлялися у дітей, матері яких поєднували куріння марихуани та розпивання спиртного.
Тому, хоча на ступінь впливу явно впливає термін, на якому жінка кидає палити, кількість уживаного канабісу та спосіб життя загалом, висновок однозначний – під час вагітності вживання каннабісу з рекреаційною метою неприпустимо. Якщо жінка, яка курила марихуану, покине її на ранніх термінах, чи вдасться звести негативні наслідки до мінімуму або уникнути їх повністю. Проте активне вживання марихуани однозначно шкодить плоду. Якщо є необхідність у медичному використанні активних речовин конопель, то підбором правильного та максимально безпечного препарату повинен займатися кваліфікований лікар.