Конопля – сільськогосподарська культура, яка має чудовий потенціал для інвестування

Конопля - одна з тих рослин, які знаходять своє застосування і в кулінарії, і в медицині, і в косметології. А все за рахунок вкрай широкого спектра на організм людини. Причому навіть ті активні речовини, які при рекреаційному використанні канабісу впливають на психіку і сприйняття, можуть бути використані в різних напрямках людської діяльності, від кулінарії та косметології до медицини та будівництва.

Враховуючи зростання до коноплі як з погляду вибілення її репутації як медичного препарату, так і для її промислового застосування, не дивно, що питання її вирощування стає дедалі актуальнішим. Відкривається ціла ніша на ринку, пов'язана саме з коноплею – отже, ціла ніша для інвесторів та підприємців. Тому про різні напрямки інвестування та легального заробітку на коноплі варто поговорити докладно.

Матеріал створений виключно з пізнавальною метою й не містить жодних закликів до дії. Ми не пропагуємо, не рекламуємо, не продаємо та не розповсюджуємо наркотичні засоби. Йдеться про легальне на території України підприємництво з перетриманням усіх норм права.

Різниця у законодавстві держав диктує відмінності інвестиційної політики

Ставлення до коноплі, канабісу та марихуані з погляду права може дуже відрізнятися залежно від держави, про яку йдеться. Відповідно до цього змінюється як напрям інвестування, а й супутні питання собівартості, вирощування, напрями збуту, формування ланцюжка посередників – і, нарешті, про які саме продукти з урахуванням конопель йдеться. Можна виділити кілька напрямків діяльності, пов'язаних з коноплею:

  • Вирощування безпосередньо рослин. Тут варто сказати про особливості процесу. Справа в тому, що коноплі з погляду сільського господарства та фермерства становлять особливий інтерес. З одного боку, вона невибаглива, відрізняється підвищеною опірністю хворобам, грибкам та паразитам. Також вона стійка до зміни погоди та клімату, а головне – росте дуже швидко. І в той же час її посів, догляд за саджанцями та збирання технічно принципово відрізняються від роботи з більшістю інших, більш поширених культур. Тобто для посіву та збору саме коноплі необхідне профільне обладнання та сільськогосподарський інструментарій. А це означає, що фермери, чиє господарство вже зациклене на, скажімо, пшениці, не зможуть одномоментно перебудувати частину своїх потужностей на роботу з коноплею, просто виділивши для цього частину своєї землі. Це відкриває широкі перспективи саме для новачків – якщо одразу підготувати все саме для роботи з коноплею, фермер-новачок отримає можливість швидко відбити інвестиції, одразу увійшовши у ринок.
  • Дилерська діяльність, яка полягає у скуповуванні конопель та розподілу її за різними за напрямками підприємств. Тут особливість у тому, що коноплі – дуже багатоцільовий продукт. Різні її частини можуть бути перекуплені відмінними за родом діяльності компаніями, про які піде нижче.
  • Торгівля безпосередньо насінням, яке продається в сирому вигляді як харчові добавки або спеції. Один із найпростіших та найактуальніших саме для українців векторів розвитку бізнесу, пов'язаного з коноплею (та іншим насінням) – оскільки зараз продаж насіння технічної коноплі повністю легальний та законний.
  • Косметична фірма, що займається виготовленням натуральної косметики. Завдяки своїм примітним властивостям конопляна олія може замінити багато продуктів тваринного походження, які застосовуються в індустрії краси, наприклад мед. Оскільки товари рослинного походження зараз у тренді, це відкриває широкі перспективи ринку.
  • Виготовлення та продаж конопляної олії та інших продуктів на основі насіння. Олія використовується як основа для приготування страв, і для приготування косметичних засобів на кшталт масок та лосьйонів.
  • Виготовлення тканини та/або пошиття з неї одягу. Знову ж таки завдяки досить специфічної волокнистої структури, відомої "натуральної" фактури й здатності добре тримати фарбу така тканина може скласти конкуренцію навіть 100% бавовні. Зараз багато брендів, що працюють у народному чи еко-стилях, зацікавлені в постачанні тканини.
  • Один із найперспективніших напрямків саме для України – медична марихуана. Зараз, коли відбувається поступова, повільна, але послідовна легалізація препаратів на її основі, очікується формування ринку ліків з КБД і ТГК. Зрозуміло, фармакологічна компанія, яка захоче зайняти цю нішу, повинна буде пройти низку перевірок та ліцензування, проте зусилля однозначно коштують витрат з огляду на потенційно величезну клієнтську базу. Адже, як відомо, медичну марихуану можна використовувати як додаток до лікування безсоння, депресивних розладів, больового синдрому різного походження (починаючи від наслідків онкологічних захворювань та закінчуючи фіброміалгією), і навіть ПТСР.
  • Створення на основі конопель продукції з рекреаційними властивостями (іншими словами, марихуана, яку курять чи випарюють для задоволення) – напрям, який не є актуальним для України. Зараз відбувається легалізація виключно медичної марихуани (а технічні коноплі без психоактивних речовин і так були легальні для вирощування, розповсюдження та використання), тому рекреаційна марихуана навряд чи незабаром вийде зі списку заборонених речовин. Але не можна не згадати про те, що в таких країнах як Канада чи Уругвай, де марихуана повністю декриміналізована та легалізована, її продаж у сигаретах, цей бізнес теж має місце.

Цікавий факт: у країнах, де відбулася легалізація рекреаційної марихуани, ринок конопель загалом суттєво розвинувся – але саме той його сектор, який пов'язаний із виробництвом та постачанням сигарет та інших товарів для вживання заради задоволення, не демонструє особливої ​​вибухової динаміки! Виробники косметики та одягу грають на популярності, хайпі та растаманській символіці та отримують додаткову увагу публіки. Виробникам медикаментів простіше налагодити виробництво своєї продукції. А ось ринок рекреаційної марихуани, хоч і переживає певний сплеск активності, все ж таки не стає Клондайком. Просто тому, що інтерес публіки не відповідає реальному попиту.

Докладніше про актуальні напрямки саме для українського ринку

Існує безліч сортів конопель, але у випадку з питанням інвестування їх можна розділити на три умовні групи:

  • Сорти технічні, які мають настільки мінімальну кількість психоактивних речовин, що їх можна знехтувати – використовувати такі коноплі як наркотик неможливо. Саме такі сорти є та були легальними для використання та законними для поширення на території України. Більше того, деякі з них навіть були виведені у нас, і лише потім вони потрапили до інших країн! Але все одно підприємства (фермерські господарства та будь-які компанії), які мають справу з промисловою коноплею, стикаються з підвищеним інтересом з боку правоохоронних органів, що не допомагає бізнесу.
  • Медичні сорти канабісу. Найбільш важливими є дві психоактивні речовини у складі даної рослини: КБД та ТГК. У медичних сортах їхнє пропорційне співвідношення може змінюватись в залежності від цільового призначення препаратів на основі рослини. Щодо правового підґрунтя, то навесні 2021 року зі списку заборонених речовин, актуального для України, було виключено три найменування лікарських препаратів на основі канабіноїдів. Це був перший крок декриміналізації та легалізації медичного каннабісу, який навіть ООН був визнаний речовиною, яка не є небезпечним наркотиком. Влітку процес продовжився – зареєстровано законопроект про декриміналізацію, легалізацію, контроль та регулювання виробництва та обігу препаратів на основі медичної марихуани. Робота над реалізацією законопроекту на початку, але перспективи є досить суттєвими.
  • Рекреаційна марихуана. Є забороненою для розповсюдження, торгівлі, виробництва та обігу на території України. Три грами рекреаційної марихуани, виявленої під час санкціонованого обшуку, прирівнюється за юридичним статусом до трьох грамів героїну – бо обидві речовини досі перебувають у списку наркотичних засобів на однакових умовах. Хоча законодавство поступово гуманізується, і нові поправки у правовій системі покликані не карати за зберігання та вживання, очевидно, що рекреаційна марихуана ще довго буде поза законом – і тут важко судити про те, наскільки це добре. Але для бізнесу цей напрямок однозначно не підходить.

Значить, можна зосередитися на інвестування в перші два типи коноплі – або обидва одночасно. Тут усе залежить від обраного напряму діяльності та початкових можливостей як у плані капіталовкладень, і у плані адміністративних ресурсів.

Конкретний приклад, взятий із американського ринку

Ринок конопель у США динамічно розвивається на тлі змін у законодавстві. Фактично можна сказати, що Штати пройшли етапи, на яких зараз є Україна. Адже медичну марихуану там легалізували.

За даними порталу Statistа, в одному тільки 2018 році медичної марихуани було куплено на 4,5 мільярда доларів. Але чи це означає повальний успіх? Зовсім ні. Візьмемо чотири компанії, які розпочали роботу приблизно в один час, у 2013-2014 роках. За 5 років роботи на ринку акції GW Pharmaceuticals зросли на 83,4%. Успіх? Однозначний. Але GrowLife та mCig втратили приблизно 90% вартості своїх акцій! А четверта компанія – Medbox – узагалі була поглинена.

У чому причина такої ситуації? Насамперед у тому, що інвестори намагаються отримати швидкий прибуток, забуваючи про те, що новий ринок завжди нестабільний. Усі чотири компанії перші два роки демонстрували зростання прибутку щодо інвестицій у сотні відсотків – тобто зі своїм завданням вони впоралися. Але втримати позитивну динаміку змогла тільки одна. Та компанія, яка замість спроб отримати швидкий спекулятивний прибуток, розробляла довго працюючу стратегію – і у разі якої не обійшлося без частки везіння.

Як збільшити шанси на успіх? Диверсифікація. Необхідно обробити пакет інвестицій між компаніями, які мають реальний потенціал. Навіть якщо у випадку з однією чи навіть двома справами підуть у гірший бік, є шанс отримати стабільне зростання активів у разі правильного вибору інших об'єктів інвестування.

І, ясна річ, вивчати ринок. Найбільший ринок споживання – це ринок США. Особливо це стосується потенційних споживачів ліків з канабіс старше 65 років. Але торгувати на федеральному рівні не можна, оскільки ставлення до легалізації марихуани відрізняється залежно від штату. Виходить, що хоча цей ринок потенційно найприбутковіший, надійніше залишається вкладати в канадські компанії з вирощування та переробки медичної марихуани – просто тому, що на всій території цієї держави вона легалізована без питань.