Незвичайні способи використання рослин коноплі та конопляного насіння

Конопля – рослина незвичайна. І не тільки тому, що куріння деяких його сортів має специфічний ефект на сприйняття. Справа в тому, що дана рослина має вкрай широкий спектр можливих варіантів використання. Воно зовсім не є панацеєю, проте його позитивний терапевтичний вплив у разі низки захворювань на кшталт хвороби Альцгеймера або фіброміалгії – доведений факт. З нього можна зробити тканину - може, не найкраща на світі взагалі, але яка може суперничати за якістю з бавовною і навіть шовком. А як харчова добавка або спеція насіння даної культури теж виявляється вкрай цікавим.

Але все це – традиційні, нехай і численні способи використання конопель у сільському господарстві, медицині, кулінарії та легкій промисловості. Враховуючи велику кількість незвичайних властивостей, закономірно, що є також і чимало спосіб застосовувати коноплі нестандартно – але все ж таки дуже ефективно.

Конопля – багатофункціональна сировина

З конопель можна зробити дуже багато різних матеріалів. Зокрема ця рослина може стати альтернативним джерелом якісного паперу. Справа в тому, що в стеблах рослини міститься аналог целюлози. Ця речовина дещо відрізняється від неї у плані структури, але при незначній зміні технологічного процесу створення дає можливість зробити досить якісний продукт. Особливості конопель як сировини для паперу:

  • Висока ефективність. Здається, що якщо конопля не виростає такою великою, як дерева, а значить, необхідні великі площі конопляного поля – але це не так. Ефективність конопель як сировини для паперу така, що одного гектара достатньо, щоб компенсувати вирубку чотирьох гектарів лісу! Фактично чотириразова перевага перед звичайними деревами! Причина проста: густота насаджень. Дерева не повинні заважати одне одному, тоді як коноплі можуть рости дуже щільно.
  • Швидкість. Щоб дерево виросло досить високим, щоб його спив з метою переробки на папір був доцільним, потрібно 15-20 років. Коноплі виростають досить високі за 4 місяці! Виходить, що той один умовний гектар поля не лише замінює чотири гектари лісу – але робить це щосезону.
  • Відносно низька собівартість. Зрозуміло, важливою умовою є не перепрофілювання наявних потужностей, але створення паперових фабрик з вузькопрофільною технічною базою саме для переробки конопель. Ця обставина стала складністю. Не можна переформатувати наявний ринок паперових фабрик, потрібно будувати нові.
  • Якість. Особливо з використанням сучасних технологій конопляний папір ні в плані міцності, ні в плані довговічності, ні в здатності тримати фарбу не поступається звичайному паперу.

Власне, це не відкриття – позаминулого століття близько 90% паперу було зроблено саме з конопель. Першу друковану Біблію було створено саме з цього паперу!

До того ж коноплі можуть бути і сировиною для біопалива. Причому найдивовижніше, що його навіть можна виробляти у двох видах:

  • Етанол чи метанол. Це біопаливо предмет багатьох дискусій. Противники переведення двигунів внутрішнього згоряння на дане паливо стверджують, що хоча вихлопні гази і від його переробки справді менш насичені токсичними сполуками, сам процес виробництва етанолу значно забруднює довкілля, що виробництво бензину на основі нафти. Прихильники використання цього палива наводять контраргументи. Це і позитивний енергетичний баланс (використання, тобто спалювання палива дає у кілька разів більше енергії, ніж його виробництво), і той факт, що парникові гази від виробництва етанолу мають кількісну нейтральність. Тобто, якщо спалити один літр такого палива, в атмосферу буде викид рівно такої ж кількості вуглекислого газу, яка була поглинена необхідними для виробництва цього літра палива рослинами! Тобто від цих викидів теоретично, якщо і є шкода, то кількісно мінімальна.
  • Біодизель. Ключова перевага – відсутність серйозної модифікації двигуна внутрішнього згоряння для того, щоб він працював на даному паливі. До інших переваг варто віднести високу безпеку (через погане випаровування, що зменшує ризик нещасних випадків), відмінні мастильні властивості, що покращує зносостійкість двигуна, а також високе цетанове число. Крім того, при виробництві біодизеля відбувається вироблення цілого ряду побічних продуктів, які можна користуватися згодом. Наприклад, гліцерин.

З огляду на тренд на біопаливо такі широкі перспективи означають досить приємні перспективи для даної культури. Особливо враховуючи функціональність конопель як сировини для палива – все-таки можливість робити на її основі два різні види пального є рідкістю.

Також із конопляних волокон створюється так званий біокомпозит. Цей матеріал вже зараз використовується для автомобілебудування! Так, з нього роблять не тільки оббивку, але також деякі покриття та навіть деталі конструкції! Використовують даний матеріал навіть найвідоміші світові бренди: Fiat, Ford, Mercedes-Benz, Audi, а BMW на один свій автомобіль бере близько 5 кілограмів полотна.

Крім того, варто сказати про досить незвичайну структуру конопляного волокна. Воно містить так звану багаття - елемент, який схильний до здеревіння. Вона не тільки використовується для виробництва паперу (саме вона є альтернативою целюлози, про що було згадано вище), але й відіграє роль потенційно ефективного добрива. Якщо після переробки конопель її листя і стебла використовуються без залишку, а от багаття ще є надлишок, його можна використовувати як даний сільськогосподарський продукт. З багаття роблять так звану мульчу. Цей тип добрива можна використовувати одночасно з кількома цілями. Це і захист ґрунту від бур'янів, і стабілізація температури (мульча захищає від різких перепадів, тобто від сильних холодів чи великої спеки), а також просто покращує якість, тобто родючість ґрунту.

Що стосується різних способів екологічно використовувати коноплі, то тут варто сказати про особливі акумулятори, що розкладаються. Так, їх теж можна робити на основі цієї рослини (хоча, зрозуміло, не тільки з неї). Щоправда, такі акумулятори, що використовують волокна цієї рослини, є лише експериментальною розробкою одного канадського стартапу, але вже зараз відомо, що вони, якщо експерименти увінчаються успіхом, будуть ефективними в плані накопичення та розподілу заряду.

Але, напевно, найбільш відомі будматеріали з конопель – вони не тільки екологічні, а й настільки якісні, що деякі фанати даного матеріалу будують будинки практично повністю з нього. Як таке можливе? По-перше, на основі багаття роблять особливий бетон. Він мало того, що нижче за собівартістю звичайного, так ще й має відмінні показники міцності, шумоізоляції та стійкості до факторів зовнішнього впливу на кшталт вологи та температури. По-друге, із цієї рослини роблять спеціальний утеплювач, який використовують у будівництві будинків у Британії ще у 2009 році – причому практично повсюдно. Також з конопель роблять основу для ДВП. Мало того, що вони екологічні, так ще й вирізняються міцністю та легкістю.

Причому конопляний будинок навіть пофарбувати можна за допомогою складів, одним із компонентів яких буде ця рослина! Адже коноплі є сировиною для олії, яка може бути основою різних по колірній палітрі фарб. Вони не тільки не токсичні, а й навіть сохнуть досить швидко.

Також насіння та масло коноплі можуть бути використані як наживка для риби. Так, рибалки вже давно цінують цю рослину, здатну суттєво збільшити улов! Але ця рослина застосовується і у ветеринарії – як деякі ліки застосовуються препарати з КДБ. А також є і звичайнісінькі корми, куди входить коноплі без психоактивних сполук. Адже в цій рослині є білки, які легко засвоюються нашими чотирилапими друзями.

Де складно чекати на коноплю?

Конопля завдяки перерахованим властивостям використовується як додатковий матеріал для створення та виробництва багатьох несподіваних предметів.

  • Коноплі можуть використовуватися як один з інгредієнтів пороху.
  • Волокна рослини не тільки міцні, але й стійкі до руйнівної дії солоної води, тому їх використовують при виготовленні дощок для серфінгу.
  • На основі багаття можна виготовляти пластик, який перевершуватиме за міцністю навіть поліпропілен.

Виходить, що головною перешкодою до масштабного використання конопель у промисловості є лише надто суворий державний контроль у багатьох країнах світу. А також необхідність створити для вирощування та використання цієї рослини замкнуту на ній інфраструктуру із застосуванням специфічних технологій. Але з огляду на перспективи ця ініціатива може мати величезний потенціал.