Прогресивний гровінг

Для перерозподілу гормонів росту використовується підгинання та підрізання рослин. На основі цього можна змінювати гормональний баланс та регулювати процеси, пов'язані з ауксином – одним з таких гормонів. Якщо порівнювати ці методи між собою, варто зауважити, що підрізання впливає на рослину більш активно, навіть кардинально. Наприклад, підрізання верхівки рослини сприяє переміщенню ауксину, який фокусується в кінчиках гілок та квітів, підгинання активно зростаючого кінчика гілки лише змінює концентрацію гормонів.

Підрізання та підгинання

Виконувати процедуру підрізування необхідно, дотримуючись режиму чистоти. Інструменти, такі як бритви, леза, ножиці, секатори повинні ретельно вичищатися та дезінфікуватися спиртом навіть між підрізаннями.

Для підрізання рослин, що ростуть у приміщенні, слід використовувати окремі інструменти, адже вуличні можуть містити найрізноманітніших збудників хвороб, починаючи від червоних кліщиків і закінчуючи порами цвілі, а свіжий зріз є для них бажаним середовищем проживання та розмноження.

Сам зріз необхідно робити під кутом 45 градусів. В іншому випадку в ньому може застоюватися волога.

Крім того, підрізати рослину треба, вживаючи всіх заходів безпеки, при яких не повинно страждати здорове листя, що виробляє хлорофіл. Уявлення про те, що, обрізавши велике листя, ми даємо можливість розвиватися дрібним, а значить стимулюємо зростання всієї рослини, помилкові. Видаляти слід мертве та відмираюче листя, тонкі гілки та відростки, що поглинають енергію. Це покращує циркуляцію повітря, робить доступними до світла здорові міцні гілки.

Видалення нижніх гілок дозволяє рослині сконцентрувати свої зусилля на зростанні у висоту. Проводячи подібну процедуру, нижнє листя зазвичай видаляють повністю, не залишаючи умов для зародження гнилі та інших хвороботворних процесів. До того ж якщо ви хочете зрізати трохи листя до завершення дозрівання, краще піддавати цьому все ті ж нижні гілки, тому що втрата кількох нижніх гілок не буде істотно впливати на врожай.

Не можна не помітити, що поширеною є точка зору, за якою від підрізання слід відмовитися взагалі. Вона небезпідставна. Прихильники цієї думки виходять з того, що, концентруючись у кінчиках гілок, гормони стимулюють розвиток шишок, надаючи їм більшої щільності. Багато гроверів, які успішно займаються вирощуванням рослин довгий час, не підрізають рослини. Це насамперед стосується низькорослих культур, до 90 см заввишки.

І все ж після обрізки однієї гілки починають активніше рости дві наступні, рослини стають пишнішими, гіллястішими. За допомогою правильної підрізки можна збільшити кількість кіл, позбутися гілок, не здатних у майбутньому зробити квіти. З цих та інших причин, наведених вище, не варто боятися підрізати рослини. Суцвіття завжди розташовуються на верхівці, прагнучи забезпечити себе простором та світлом. Отже, зрізаючи нижні гілки, їх переплетення, а також гілки, що ростуть до стебла, і залишаючи міцніші, ми можемо збільшити врожай.

Однією з форм обрізки є суперкропінг, або сильне обрізання. Поширено кілька видів суперкропінгу. Є навіть такий його вигляд, при якому обрізання поєднується із підгинанням. Деякі люди, захопившись цим процесом, шкодять рослинам, обрізаючи бічні гілки чи не на десять сантиметрів нижче за шишку або видаляючи занадто багато гілок. Відомо, що скорочення листяного покриву більш ніж на 20% скорочує врожайність, погано впливає на рослину, веде до появи крихких відростків. Також впливає часте повторення цієї процедури. Особливо чутливі до неї материнські рослини, що дають клони. Материнські рослини, від яких беруться клони, вимагають відпочинку, інакше вони будуть виробляти слабкі тонкі гілки, які, не маючи потрібної сили, погано вкорінюються.

Обрізаючи, необхідно дотримуватися таких двох правил обрізання:

  • обов'язково залишати чотири основні гілки;
  • центральне стебло відрізати над цими чотирма основними гілками.

Підрізання коріння

Для того, щоб рослини, які вирощуються в приміщеннях, теплицях отримали нове життя, їм підрізають коріння. Відразу після підрізання коріння зростання рослини сповільнюється тижнів на два, а потім активізується.

Метод FIM

FIM – це метод підрізування, при якому відщипується верхівка або кінчик рослини. При цьому 10% шишки зберігається, з'являється кілька квітучих верхівок, а шишки, що розвиваються після цього більші та щільніші.

Підгинання

Близьким до підрізування є підгинання, іноді вони використовуються і одночасно. Підгинання спрямоване на нейтралізацію гормону, який блокує ріст, та переживається рослиною легше. До того ж нашкодити рослинам підгинанням складніше, тому що невдалі дії можна виправити.

Море Зелені (Sea Of Green або SOG)

Сутність даного методу полягає в тому, щоб на певній площі виростити якнайбільше рослин. Його називають ще методом безперервного культивування. Відведення того самого сорту рослини поширюються по всій площі робочого приміщення. При цьому стимулюється їхнє передчасне цвітіння, а період зростання зводиться до періоду вкорінення. Ці дії призводять до того, що врожай можна отримати у найкоротші терміни. Однак з ним можуть впоратися лише досвідчені садівники, оскільки контролювати зростання такої кількості рослин досить складно.

Повітряне підрізання коріння

Повітряне підрізання коренів ґрунтується на природному процесі. Коріння рослини, що вирощується в горщику або контейнері, доростаючи до їх дна, зупиняються в зростанні під впливом навколишнього середовища, що характеризується надлишком повітря та нестачею вологи.

Хімічне підрізування коріння

Хімічне підрізання коренів дозволяє здійснювати контроль за їх зростанням усередині горщиків або контейнерів. Результати застосування цього методу свідчать про його ефективність.

Стрес

На врожайність впливає середовище чи умови розвитку рослин. Крім того, що вони повинні бути сприятливими у плані температури, вологості, вентилювання повітря, освітлення вони мають бути ще й стабільними. Різкі коливання та зміни позначаються на зростанні рослин негативно. Стресогенними виступають несприятливі чинники, такі як токсичність, ультрафіолетове випромінювання та інші. Стрес діє подвійно. В умовах стресу коноплі може почати виділяти більше смол. Однак зростання рослини сповільнюється. Крім цього, під впливом стресу рослина може змінити стать, що, у свою чергу, призводить до гермафродизму.