Розлади сну та канабіс
Розлади сну – вкрай актуальна для сучасного суспільства проблема, яка мучить представників найрізноманітніших вікових груп та шарів населення. Швидший темп життя, розмаїття інформаційного шуму, стреси, погана екологія великих міст, звукове забруднення – факторів, які негативно впливають на якість нічного відпочинку маса. В результаті різні форми розладу сну зустрічаються все частіше, і хоча б періодично проблеми для того, щоб заснути виникають, напевно, у кожного.
При цьому позбавитися цієї проблеми можна по-різному. Хтось віддає перевагу натуральним продуктам на кшталт м'ятного чаю або теплого молока з медом. Іншим це вже не допомагає – їм потрібні снодійні препарати. Однак синтетичні медикаменти від безсоння мають низку побічних дій, та й сон від них далеко не найздоровіший. А ось снодійний ефект деяких препаратів на основі канабісу було виявлено досить давно. Виявилося, що коноплі та ліки на її основі справді можуть допомогти впоратися з цією проблемою.
Матеріал створений виключно з пізнавальною метою й не містить жодних закликів до дії. Ми не пропагуємо, не рекламуємо, не продаємо та не розповсюджуємо наркотичні засоби. Йдеться про перспективи використання канабісу виключно з медичною метою в майбутньому.
Форми розладів сну, причини та наслідки проблеми
Порушення сну можуть виявлятися по-різному. Можна виділити такі стани, які характеризуються як порушення:
- нездатність заснути довгий час (всупереч втомі та звичайному режиму);
- надмірна чуйність сну, коли людина прокидається за одну ніч кілька разів від найменшого подразника;
- неможливість заснути після пробудження серед ночі;
- неможливість перейти із дрімоти у стан глибокого сну.
Симптоматичні прояви порушень сну можуть бути викликані багатьма причинами. Як не дивно, перевтома може бути такою самою причиною безсоння, як і хронічний стрес. Цю проблему може спричинити депресія, тривожний розлад, гормональні порушення, деякі захворювання нервової системи, проблеми з артеріальним тиском. Також нездатність заснути може бути наслідком інших проблем на кшталт алергії або головного болю, які просто не дозволяють розслабитися належним чином.
Наслідками порушення сну можуть бути як сонливість та втрата концентрації, так і серйозніші проблеми на кшталт сплутаності свідомості чи перепадів настрою (у разі тривалого затягування проблеми). Це змушує звернутися до лікаря. Він може порекомендувати змінити дієту, режим сну та розпорядок дня, виявити сторонню проблему, яка є справжньою першопричиною безсоння. Але в деяких випадках все зводиться до вживання синтетичних снодійних, які можуть загрожувати неприємними побічними реакціями. Той же “Амбієн”, який нерідко виписується від порушень сну, має цілу низку побічних ефектів, які насторожують:
- тривога;
- збуджений стан;
- сплутаність свідомості;
- порушення пам'яті;
- розлад роботи шлунково-кишкового тракту;
- затуманеність зору;
- сонливість протягом дня.
Звичайно, не у всіх пацієнтів спостерігаються всі або хоча б кілька побічних ефектів. Але ризик виникнення є дуже загрозливим.
Канабіс проти порушень сну
У місті Альберта є Університет Канади, де дослідницька група багато років тому досліджувала вплив ТГК (один з основних каннабіноїдів) на апетит ракових хворих. Те, що марихуана викликає бажання поїсти, відомо вже досить давно, тому вчені вирішили перевірити, чи можна цей ефект звернути на користь людям, які через онкологічні хвороби та хіміотерапію страждають від порушень харчової поведінки. Результати були дивовижні: виявилося, що окрім позитивного впливу на апетит та настрій, канабіс також допоміг учасникам експерименту поринути у здоровий сон, якого вони були позбавлені.
Це відкриття спровокувало цілу низку спеціалізованих досліджень, які довели: марихуана допомагає і у разі хронічного безсоння, і у разі тривалого порушення режиму сну з іншими проявами. Також стало відомо, що снодійний ефект має не тільки ТГК, але і КБД – речовина, яка вважається менш шкідливою, оскільки не викликає залежності й не має активного ефекту на психіку.
Окремо варто сказати про те, що канабіс має анестезуючий ефект. Тобто він покращує стан сну ще й у разі, коли безсоння викликає, наприклад, фіброміалгія чи інший больовий синдром.
Препарати з КБД, але без ТГК на основі конопель стали досить поширеними. Більше того, у США вони поступово почали витісняти валіум – препарат, який вважався найпопулярнішим снодійним, але таким, що викликає серйозну залежність. Не означає, що марихуана – ідеальне снодійне. Її куріння нехай і досить повільно, але все-таки викликає залежність та є шкідливим для здоров'я (як і вдихання будь-яких інших продуктів горіння) з побічними ефектами.