Насіння сходить коренем вгору: що робити?

Момент, коли насіння прокльовується і з нього з'являється паросток коноплі, захоплює тільки гроверів-новачків - досвідченіші колеги зазвичай значно більшим хвилюванням відносяться до аналізу зростання на вегетації, стретчу й перебігу цвітіння. Тим більше, що зазвичай сам етап пророщування не пов'язане із якимись складнощами. Але ряд тонких моментів та незвичайних ситуацій може виникнути і в цей період. Один із них – це пророщування коренем вгору.

Зазвичай для пророщування використовується мінеральна вата, звідки вже паросток переноситься в його місце проживання. І якщо з вати стирчить самотній корінець, доведеться трохи постаратися, щоб виправити ситуацію. Відразу варто сказати, що це необхідно не завжди (коли нічого робити не потрібно, буде описано нижче), але в більшості випадків. Коріння не здатне до фотосинтезу через відсутність хлорофілу, і навіть більше – освітлення для них згубно. Крім того, їх у жодному разі не можна пересушувати. Тому найчастіше доводиться втручатися у ситуацію.

Цей матеріал створювався виключно для пізнавальних цілей. У ньому відсутня пропаганда чи реклама будь-якого виду як приготування чи поширення, і вживання заборонених речовин. Стаття не суперечить чинному законодавству України, є лише інформуючою, а не спонукаючою до дії.

Що робити, якщо конопля зійшла не тим кінцем, яким треба?

Для виправлення ситуації потрібно вдатися до невеликих маніпуляцій, які не займуть багато часу, не вимагатимуть особливих зусиль і не повинні коштувати дорого матеріально. Однак варто пам'ятати один найважливіший нюанс – необхідно дотримуватись максимальної акуратності. У звичайних обставинах відразу після пророщування схід взагалі не потрібно чіпати. Мінімізувати контакт потрібно й зараз. Перевертати кубик, звісно, ​​немає сенсу, намагатися засунути туди корінь чи перевернути насіння – тим паче. Правильний алгоритм дій такий:

  • Потрібно взяти кубик мінеральної вати подібних розмірів із початковим. Його необхідно прорізати набагато глибше – до середини, на відміну першого. Це важливо зробити тому, що для паростка важливе місце. Також відіграє все те ж прагнення мінімізувати контакт – при перенесенні насіння не засовується в кубик, а вкладається в нього настільки легко, наскільки це можливо за умови успішного закріплення зерна там.
  • Потрібно взяти пінцет. Інструмент, якщо він не новий, важливо продезінфікувати та промити сильним струменем води, а потім просушити. Ці запобіжні заходи стосуються всіх інструментів, якими доводиться працювати з коноплею, але на даному етапі рослина, що тільки проклюнулася, особливо вразлива до інфекцій, грибків, плісняви ​​й паразитів, так що пильність не завадить.
  • Пінцетом зерно витягається із кубика вати. У жодному разі не можна торкатися корінця - тільки оболонку насіння можна чіпати. Також не можна торкатися коріння руками.
  • Насіння укладається в розріз у новому кубику мінеральної вати. Хоча розріз має бути глибоким, розміщення зерна навпроти – ближче до поверхні. Корінцем вниз - в глибину, оболонкою насіння вгору, до розрізу й поверхні кубика, не прямо на ній, але близько.
  • Корінь має піти далі, вниз, а насіння почне витягуватися вгору. Зазвичай це відбувається дуже швидко, адже коноплі вже проклюнулися. Вже за добу або навіть швидше схід з'явиться на рівні ґрунту. Іноді досить швидко формується перше листя, але це необов'язково. Навіть якщо оболонка насіння все ще буде єдиною. що видно неозброєним оком, це нормально, і пророщування тепер іде, як і потрібно.
  • Незабаром оболонка відвалюється, і паросток молодої рослини перетворюється на повноцінне, нехай і молоде стебло з першим м'яким листям. Значить, коренева система теж формується, і особливих травм вона не зазнала.

Варто пам'ятати, що конопля належить до тих представників флори, розмір кореневої системи яких практично ідентичний розміру наземної частини рослини. Це лише підкреслює важливість обережності поводження з корінцем, якщо він проріс нагору. Але також нормальний стан саджанця вказує на те, що всі маніпуляції пройшли успішно – і коріння в порядку.

Чи завжди потрібно щось робити, якщо конопля проросла коренем вгору?

Якщо при спостереженні за насінням рослини, що тільки проклюнулося, стає видним його корінець, це ще не обов'язково причина для описаних вище дій. Чому? Та просто тому, що іноді напрям зростання правильний – просто саме зерно знаходилося настільки близько до поверхні (або проросло під таким специфічним кутом), що спрямований донизу корінь стає видимим. Звичайно, через таку дрібницю чіпати паросток не варто. Відрізнити цей випадок від зростання коренем вгору легко - кінчик корінця видно? Якщо ні, значить, він спрямований униз, і все гаразд.

Про всяк випадок можна прикрити корінець тим, що знаходиться під рукою: шматочком мінеральної вати або просто землею. Навіть якщо корінь здався, то за умови правильного напрямку зростання вже за кілька годин ситуація виправиться – паросток здасться з першим листям, а корінь піде глибше.

Спостерігаючи за першими годинами життя рослини, варто пам'ятати про те, що пара раннього листя, яке з'являється прямо із зерна, відрізняється від усіх наступних, які будуть рости зі стебла. Зародкові, тобто ці самі перші листочки, мають гладкі краї, вони акуратні, округлі і хоча на тлі паростка перші пару годин здаються досить великими, швидко припиняють зростання. Відразу після цього зазвичай і з'являється листя із зазубреними краями, типовими для канабісу.

Також іноді перше, що бачить гровер після проклювання, це корінець - але зеленого кольору. Насправді це не зовсім корінь – а скоріше проміжна частина рослини між ним та стеблом. Адже обидві частини формуються із однакових рослинних структур. Чи не єдина відмінність між коренем та стеблом полягає в тому, що другий має хлорофіл. А це в свою чергу означає, що сонячне (або лампове) світло для такого сходу не тільки нешкідливе, а й корисне, та й підсушитися воно не зможе - такий корінець не потрібно навіть прикривати.

Варто пам'ятати про те, що рослина – не машина. Вона живе й може йти кореневою системою, що навіть складається з одного-єдиного паростка, небанальним шляхом, між шарами мінеральної вати. Навіщо ця оригінальність? Просто канабіс шукає шлях найменшого опору, але намагається піти саме вниз, і це головне. Тому якщо корінець видно, але його кінчик на повітря не здався, то все в порядку - потрібно просто стежити за ситуацією, але реагувати не потрібно.