ВІЛ/СНІД та канабіс

ВІЛ/СНІД є потенційно смертельним захворюванням, від якого досі немає ефективного спеціалізованого лікування. Так, є можливості покращити стан здоров'я хворого та продовжити його термін життя на багато років. Але недуга все одно украй негативно впливає на якість життя, стан психіки, емоційну рівновагу.

При цьому лікування цієї недуги ускладнюється часто викривленим її сприйняттям. Тому пошук нових методів вирішення проблеми є украй важливим. Один із передбачуваних засобів, який може допомогти покращити стан пацієнта хоча б у деяких аспектах, це канабіс. Активна дія деяких сполук у даній рослині на нервову систему дозволила давно припустити можливий терапевтичний ефект у разі деяких розладів, що виникають як наслідок депресії через ВІЛ або навіть допомогти впоратися з деякими іншими проблемами.

До чого канабіс до ВІЛ?

ВІЛ – недуга, яка вражає захисні механізми організму, зокрема, атакуючи Т-клітини. Руйнування імунітету внаслідок СНІДу веде до того, що хворий поступово втрачає можливість захищатися від будь-яких шкідливих інфекцій. Тобто летальний кінець настає через ВІЛ побічно, зазвичай безпосередньою причиною смерті стає пневмонія чи інші тяжкі захворювання інфекційного характеру.

Оскільки ВІЛ – це ретровірус, схильний до постійних мутацій та рекомбінацій своєї структури, ефективного спеціалізованого лікування, яке б дозволило повністю видалити його з організму, не існує навіть через кілька десятиліть після відкриття захворювання. Вакцини також немає. Але хоча ВІЛ залишається невиліковним захворюванням, успіхи у його придушенні останніми роками відбулися значні. Існують методики лікування, які дозволяють суттєво уповільнити розвиток хвороби, відтягнути настання СНІДу. Якщо не вдається позбавитися вірусу, його можна придушити. Це дає змогу продовжити термін життя на десятиліття.

Однак у цієї терапії є ряд побічних ефектів, які за характером впливу на організм роблять її подібною до хіміотерапії, що використовується для боротьби з онкологічними захворюваннями. До цих побічних ефектів належать:

  • втрата апетиту;
  • нудота;
  • больовий синдром.

Крім того, і сам по собі ВІЛ на пізніших стадіях викликає болючі відчуття різного характеру та локалізації, а також проблеми з апетитом. Ось із цими проблемами і може допомогти впоратися медична марихуана та препарати на її основі.

Докази ефективності канабісу для профілактики симптомів ВІЛ та покращення якості життя

Є три напрямки, в яких канабіс може допомогти ВІЛ-позитивним людям:

  • Нормалізація харчової поведінки. Це і протиблювотний ефект, і поліпшення апетиту, і звільнення від відчуття нудоти.
  • Знеболюючий ефект.
  • Зняття нервової напруги, боротьба зі стресом та профілактика депресивного стану.

Важливо, що на відміну від багатьох інших напрямків використання медичної марихуани, у разі профілактики симптомів ВІЛ та боротьби з побічними ефектами після антиретровірусної терапії, дослідження та статистичні опитування, що підтверджують ефективність цієї речовини, почали проводитися вже досить давно. Так, масштабне опитування було проведено у 2004 році, і за його результатами стало зрозуміло, що хоча б часткове придушення негативних наслідків ВІЛ спостерігається у більшості людей, які використовують медичну марихуану, а близько 25% опитаних заявили про значне покращення якості життя. Особливу роль у клінічних дослідженнях відіграли Інститут медицини, Комітет науки та технологій Великобританії, Американський інститут медицини, а також Австралійська національна цільова група з конопель.

Окремо варто сказати про ризики. Дійсно, і препарати на основі медичної марихуани мають побічні ефекти, а про небезпеку виникнення залежності теж не можна забувати. Однак за даними медичного розділу авторитетного видання Consumer Reports (некомерційний журнал Союзу споживачів) США, якщо йдеться про термінальну стадію розвитку захворювання, користь від вживання медичної марихуани багаторазово перевищує будь-які ризики.

2007 року було проведено додаткове дослідження у стінах Колумбійського Університету. Добровольцям, які мають позитивний ВІЛ-статус, давали приймати медичну марихуану чотири рази на добу. Було помічено незначне погіршення когнітивних функцій та пов'язаний із цим дискомфорт, проте добровольці помітили, що їхній апетит практично нормалізувався, що дозволило нормально харчуватися та покращити стан організму в цілому. Наступного року, тобто у 2008 році, в Університеті Каліфорнії було проведено дослідження, присвячене знеболюючим властивостям канабісу. Висновок – комбінація канабісу з традиційними анальгетиками робить знеболювальну терапію ефективнішою, дозволяючи покращити якість життя.

Головний загальний висновок – покращення якості життя, а також побічно продовжити його термін. Справа в тому, що втрата апетиту і депресія ще більше погіршують стан імунної системи, яка і так переживає руйнівні атаки ВІЛ. Але завдяки покращенню харчової поведінки та емоційного стану вдається відтягнути остаточне руйнування Т-клітин, уповільнюючи прогрес хвороби.