Переваги та недоліки гідропоніки
Незважаючи на розвиток прогресивних технологій вирощування рослин, все ще існує думка про те, що немає особливого сенсу вкладати гроші в гідропонні системи, якщо можна обійтися традиційними горщиками із землею. Чи це так? Які переваги містять у собі методи вирощування рослин на гідропоніці? Які «підводні течії» тануть?
Якими перевагами відрізняється гідропоніка
Контроль за підживленням рослин
Вирощуючи рослини на гідропоніці, ви отримуєте повний контроль за харчуванням своїх підопічних. Цей контроль стосується буквально всього: якості речовин, що використовуються для приготування розчину, його концентрації, відбору елементів для підтримки та розвитку кореневої системи, вибору режиму підживлення. Невипадково гідропоніка привертає таку увагу вчених. Її системами користуються у більшості наукових досліджень, не кажучи вже про генетику.
Використання води
Рослини в умовах гідропоніки вимагають великої кількості води, але при цьому використовується вся вода. Гідропонна система влаштована таким чином, що надлишки води, що стікають в піддон, можуть бути засвоєні рослиною пізніше, коли вона відчує в цьому необхідність. Крім того, виключаються втрати води від випаровування, її поглинання углиб ґрунту. Якщо все це підсумовувати, то, мабуть, можна говорити про економію води, навіть з огляду на те, якими темпами і як розвиваються сучасні системи зрошення. Достатньо нагадати про розроблену систему поливу, при якій вода поставляється до основи рослин. Але навіть у цьому випадку гідропоніку не можна не вважати найефективнішою технологією, яка використовує воду в оптимальному режимі.
Витрата поживних речовин
Оскільки поживні речовини надходять до рослини з водою, вони повністю поглинаються, якщо, звичайно, розчин складений за всіма правилами та у необхідних пропорціях. У зв'язку з цим слід зазначити, що є ще одна незаперечна перевага гідропоніки. Вона полягає в тому, що виключається забруднення ґрунтових вод, порушення мікросвіту ґрунтів.
Зменшення потреби у пестицидах
У світі саме поняття пестицид сприймається як щось убивче для всього живого. Люди давно вже перестали вірити у вибірковий вплив пестицидів на шкідників рослин і розуміють, що ці засоби можуть застосовуватися лише у випадках нагальної потреби. І в цьому плані гідропоніка має незаперечні переваги. В умовах гідропоніки рослини розвиваються настільки швидко, що встигають або «перерости» шкідників, або зустрітися з ними у повній силі. Ось чому для боротьби зі шкідниками в умовах гідропонних систем не потрібні концентровані розчини пестицидів, навіть стосовно багаторічних рослин.
Відмова від гербіцидів
Гідропоніка як одна з найчистіших технологій повністю виключає застосування гербіцидів. Вони просто відпадає необхідність, оскільки немає умов для розмноження бур'янів.
Життєздатність рослин
Вільям Тексьє у своїй книзі "Гідропоніка для всіх" стверджує, що неодноразово переконувався в тому, що вирощена на гідропоніці материнська рослина для її подальшого клонування, дає більше життєвих сил своїм паросткам, ніж аналогічна рослина, вирощена в ґрунті. А його думка є авторитетною, йому їй не можна не довіряти.
Активізація генетичного потенціалу рослин
Вирощування рослин - це ланцюг ланок, кожна з яких впливає на процес загалом. Такими ланками виступають вологість, освітленість, харчування, повітря тощо. Успішне рослинництво засноване на тому, що передуються можливі порушення ланцюга. І саме гідропоніка дозволяє досягти в цьому найкращих результатів. Адже всім слабким ланкам можна якщо не запобігти, то мінімізувати та створити рослинам умови, наближені до ідеальних і щодо харчування, і щодо всіх інших ланок, таких як освітлення, вологість, температура.
Розвиток рослин та якість урожаю
Те, що врожайність рослин залежить від їх здорового правильного розвитку, є очевидним фактом. Рослини, вирощені на гідропоніці, значно більші, здоровіші за рослини, вирощені в ґрунті. Проведені дослідження та численні аналізи свідчать про те, що гідропонні культури містять у два рази більше вітамінів, мінеральних солей, а також активних речовин, якщо йдеться про лікарські рослини.
Доступність кореневої системи
Відомо, що зростання та розвиток рослинного організму цілком і повністю залежить від стану його кореневої системи. Гідропонні установки дозволяють стежити за корінням та своєчасно усувати причини їх ураження чи перешкоди їх розвитку. Адже чим раніше усунути негативні дії на коріння, тим більше шансів виростити здоровий та багатий урожай.
Важливо врахувати і те, що у багатьох лікарських рослин активні в медичному відношенні речовини перебувають у корінні, або відрізняються своїм впливом від речовин, що містяться в інших частинах. Видобувати й знищувати рослини тільки через корінь, викидаючи інші частини, - блюзнірство. Від такого ставлення вже постраждали багато дикорослі лікарські рослини. Гідропонні системи, в яких оголене коріння, що омивається поживними розчинами, доступні, дозволяють вирішувати цю проблему, оскільки можна підрізати коріння, не знищуючи рослин. До того ж коріння знаходиться в стані, придатному для екстракції, воно чисте, не вимагає промивання. А регулюючи склад поживного розчину, можна посилювати зростання коренів, підживлювати їх необхідними корисними речовинами.
Зростання кількості біомаси
Гідропоніка дозволяє контролювати вегетативне зростання рослини. Наприклад, домогтися збільшення зеленої маси можна, збільшивши вміст азоту в живильному розчині. Існує технологія, відповідно до якої одержувана зелена маса як побічний продукт переробляється в паливо. При цьому гідропонні басейни використовуються для чищення забруднених стоків навіть свиноферм.
Вирощування рослин в екстремальних умовах
Гідропоніка дозволяє вирощувати рослини в екстремальних умовах. Приклад цього може бути проведене НАСА одне з перших досліджень 60-70-х років. Експерименти з вирощування рослин в умовах невагомості, в Антарктиді, Арктиці, на ділянках з непридатним для рослин ґрунтом – свідчення на користь гідропоніки. У приміщеннях з гідропонними установками, крім отримання необхідних у харчуванні овочів, ягід, люди можуть відпочити, набути врівноваженості та спокою. Гідропонні системи незамінні і на територіях, схильних до стихійних лих. Ними оснащують притулки. Вони дозволяють у короткий термін відновити втрачені врожаї.
Гідропоніка при вирощуванні рослин у великих обсягах
Раціональне використання простору
Гідропоніка ефективна у структуруванні та раціональному використанні простору. На малій площі можна розмістити досить велику кількість рослин, при цьому їх коріння почуватиметься цілком комфортно і не конкуруватиме між собою через простір. Не випадково один із методів гідропоніки отримав назву «море зелені». Цей метод дозволяє досягти небувалої густини розташування рослин, яка досягає 60-70 штук на квадратний метр. Використовуючи штучне висвітлення, вирощують безліч невеликих рослин.
Необхідність у землі?
Підтримуючи тему обмеженого простору, не можна не звернути увагу на те, що гідропоніка дозволяє звільнити себе від клопоту із землею, позбавлення відходів, оновлення середовища щоразу після збирання врожаю. Це особливо актуально для тих, хто вирощує рослини в квартирі багатоповерхового будинку, або в іншому невеликому просторі.
Контроль живлення
Якщо, наприклад, овочеві культури характеризуються циклом одночасного зростання та плодоношення, тобто і такі, у яких етапи вегетації, цвітіння та плодоношення чітко розмежовані. І на кожному з етапів потрібне своєрідне харчування. Вирощуючи такі рослини в умовах відкритого ґрунту, цю проблему вирішують, збільшуючи полив і, відповідно, зростають витрати води. А ось в умовах гідропоніки харчування на кожному етапі регулюється заміною живильного розчину. Злитий розчин можна використовувати для поливу кімнатних рослин і рослин, що ростуть у саду або городі, а рослини зі зміною розчину «отримують сигнал» до переходу на наступний етап розвитку та активізуються, споживаючи необхідні елементи.
Прискорення росту материнської рослини
Можливості гідропонних рослин розростатися, набираючи зелену масу, використовуються для розведення того чи іншого сорту методом живцювання. Отримані клони, увібравши силу материнської рослини, вирощеної в гідропонній системі, надалі можуть рости як на гідропоніці, так і в ґрунті.
Однак не слід забувати і про можливі складнощі та недоліки гідропоніки.
Недоліки гідропоніки
Дорогі помилки
Гідропоніка не позбавляє помилок, можливих при вирощуванні рослин. Гідропонні системи, як і ґрунтові, мають таку властивість, як буферність. Ця властивість відображає здатність середовища підтримувати та відновлювати у разі потреби баланс. Наприклад, якщо ґрунт, за умови, що він здоровий, перенаситити поживними речовинами, або порушити рН, мікроорганізми верхнього її шару здатні відновити порушену рівновагу. Такою ж властивістю наділена й гідропоніка, але меншою мірою. Оскільки в гідропонних системах всі процеси відбуваються прискорено, при серйозних змінах живильного розчину можна втратити весь урожай за день.
Небезпека перегріву
Для зростання рослин на гідропоніці необхідно підтримувати певну температуру. У кореневій зоні оптимальна температура становить +18-22 градусів Цельсія. А ось при температурі +26 градусів й вище зростання уповільнюється, при +35 – починають відмирати, як і рослини загалом.
Вибір рослин для гідропоніки
Вирощуванню на гідропоніці підлягають не всі рослини. Наприклад, для картоплі, моркви та інших овочів потрібні спеціальні конструкції. Є й деяке обмеження економічного ладу. Через питання економічної доцільності на гідропоніці не вирощують пшеницю, хоча вона у цих системах росте добре. І, звичайно, не останнє місце серед факторів вибору рослин посідає такий параметр, як кон'юнктура ринку.
Витрати
Гідропонні системи за своєю вартістю дорогі (передусім через ціни на електроенергію), але витрати на них окупаються швидко, оскільки всі процеси відбуваються в скорочені терміни. Гідропоніка, значно заощаджуючи час, приносить і дохід.
Ненатуральність?
Рослини, вирощені на гідропоніці часто називають ненатуральними. Дійсно, гідропонні системи з їхніми пластиковими трубами, спеціальними розчинами виглядають штучно. Однак перехід людства до землеробської стадії видозмінив і середовище росту рослин, і самі рослини.
Садівники та городники, які підживлюють свої рослини мінеральними солями, дозволяють собі зливати поживні розчини в міську каналізацію, у ґрунт і при цьому ставляться насторожено, а іноді й агресивно до гідропоніки, екологічно чистої та безпечної. Не слід забувати і про те, що гідропоніка є єдиним методом забезпечення людей продуктами рослинництва на територіях із виснаженим ґрунтом, позбавленим родючості.
Висновки
Підсумовуючи, має сенс систематизувати переваги гідропоніки.
Це можливість контролювати зростання рослин на усіх стадіях їх розвитку. Рослини, вирощені в таких умовах, життєздатніші, сильніші, дають великі врожаї. Однак гідропоніка вимагає володіння навичками вирощування рослин у ґрунті, часу та уваги.